Rajaniemen ja Jämsenin torstaista tuli ikimuistoinen – ”Aivan huikeat fiilikset” | Pelicans

Lauantai 13.9. 17:00 VS.

Rajaniemen ja Jämsenin torstaista tuli ikimuistoinen – ”Aivan huikeat fiilikset”

Pelicans sai keskiviikon ja torstain välisenä yönä kaksi uutta NHL-varausta, kun seuran junioripolun käyneet puolustaja Matias Rajaniemi, 18, ja hyökkääjä Aatu Jämsen, 18, varattiin taalaliigaan. Kahta Pelicans-kasvattia ei ole koskaan aiemmin huudettu samassa varaustilaisuudessa.

Matias Rajaniemi nähtiin ensi kertaa Liigassa jo keväällä. Aatu Jämsenillä pääsarjadebyytti on vielä tekemättä. (Kuva: Tomi Natri)

Mitkä ovat tunnelmat näin tuoreeltaan NHL-varauksesta?

Rajaniemi: Onhan se tietenkin hienoa, että varaus tuli. Oli hienoa herätä aamulla ja nähdä, että oli varaus tullut. Ei tullut yöllä valvottua, kun oli treenit aamulla. Aamulla kun silmät avasi, niin oli jo puhelimeen tullut onnitteluja ja viestejä.

Jämsen: On kyllä aivan huikeat fiilikset! Itse tuli valvottua ja seurattua koko tilaisuus alusta loppuun.

Tuliko varaus puun takaa vai osasitko odottaa sitä?

Rajaniemi: Scoutit ovat olleet yhteydessä aika paljon, joten siinä mielessä tätä osasi odottaa. Nimenomaan Islandersin suunnalta on tullut paljon soittoja.

Jämsen: Eihän sitä koskaan voi 100-varmaksi odottaa. Christian Ruuttu (LA Kingsin Euroopan scoutingin päällikkö) kuitenkin soitti mulle keskiviikkona päivällä ja kyseli mikä meininki, niin siitä tuli vähän lisätoivoa, että varaus voisi sieltä oikeasti tullakin. Kolme jengiä oli yhteydessä ennen varaustilaisuutta. Ensimmäinen tuli vasta kesän alussa.

Millainen käsitys sinulla on NY Islandersin/LA Kingsin organisaatiosta?

Rajaniemi: Sen tiedän, että kyseessä on kova organisaatio. Olen kuullut organisaatiosta paljon hyvää. Heidän suomalainen scouttinsa soittelee mulle illemmalla, niin jutellaan vielä tarkemmin.

Jämsen: Onhan se aika iso kaupunki ja organisaatio. Olen ylpeä siitä, että Kings varasi minut.

Millaista lisäenergiaa varaus antaa omaan tekemiseen?

Rajaniemi: Onhan se hienoa nähdä, että on huomioitu muuallakin. Se antaa lisää uskoa ja virtaa omaan päivittäiseen tekemiseen.

Jämsen: Kyllähän tämä tuo lisää buustia arkeen. Tietää, että on tullut jotain tehtyä oikein. Tästä voi vielä tulla jotain, kun jaksaa tehdä hommia.

Onko mitään ajatusta siitä, minkä aikavälin tavoite olisi päästä Pohjois-Amerikkaan?

Rajaniemi: Sen aika näyttää, miten tässä kehittyy ja miten pelit sujuvat.

Jämsen: En ole tarkempaa tavoitetta asettanut. Päivä ja viikko kerrallaan tehdään hommia ja yritetään kehittyä. Jonain päivänä sinne olisi tarkoitus lähteä.

Matias Rajaniemi nähdään seuraavan kerran tositoimissa tulevana lauantaina, kun Pelicansin liigamiehistö isännöi Kärppiä. Aatu Jämsenin Pelicans U20 kohtaa puolestaan perjantaina Isku Areenalla Tapparan klo 19 alkaen.

Teksti: Aleksi Salonen