UutinenOtteluennakko | 26.11.2021 10:46
UNIQUEkoti-ennakko: Pelicans voittoputkessa Lappeenrantaan – ”Kertoo positiivista joukkueesta, että juna on pystytty kääntämään takaisin raiteilleen”
Muutokset Liigan otteluohjelmassa toivat Pelicansin viikonlopun ohjelmistoon back-to-back-pelit SaiPaa vastaan.
Teemu Eronen on Liigan puolustajien pistepörssissä kolmantena tehoin 8+9=17. (Kuva: Mika Kylmäniemi)
Aleksi Salonen
Keskiviikkona vierasjäällä Sportin päihittäneen Pelicansin kolmen ottelun viikko jatkuu perjantaina Lappeenrannassa SaiPan vieraana. Lahtelaisjoukkueen oli määrä päättää viikkonsa lauantaina kotiotteluun Lukkoa vastaan, mutta otteluohjelmamuutosten myötä Lahteen saapuukin SaiPa. Miehistöt kohtaavat näin toisensa kolmesti 10 päivän sisään.
Kisapuistoon Pelicans matkaa kolmen voiton putkessa. Sport asetti Pelicansille Kuparisaaressa kovan kamppailuhaasteen, mutta lahtelaisvieraat olivat tehokkaampia ja veivät kaikki pisteet mukanaan puhtaalla 3-0-voitolla. Teemu Eronen hääri jälleen Pelicansin takalinjojen maestrona keräten kaksi syöttöpistettä.
- Sport pelasi tapansa mukaan fyysistä lätkää. Matsi vaati veronsa ja äijillä varmasti tuntui, että oli kova peli. Vielä matkustamiset päälle, niin olihan se kova reissu. Mutta se helpottaa, että taisteltiin hyvin ja voitettiin. Positiivinen maku jäi.
- Vaasassa on ihan uusi halli, enkä ollut siellä ennen tätä pelannut, niin mukavahan siellä oli vetää. Bussimatka oli tietysti nihkeä, mutta sellaista se välillä on, Eronen veisteli.
Pelicans kamppaili Vaasassa miehekkäästi, mutta koko kauden otannalla Eronen näkee tässä selkeän parannuskohteen.
- Ollaan onnistuttu pelaamaan tuloksellisesti hyvin siihen nähden, ettei olla vielä oltu parhaimmillamme kamppailupelaamisessa. Kyllä me sitkeitä ollaan oltu monessa pelissä. Joissain peleissä ei olla oltu valmiita siihen, mitä tulos vaatii, mutta siinäkin on menty eteenpäin, ja vielä on paljon aikaa kehittyä.
Ennen maajoukkuetaukoa Pelicansilla oli pelinsä kanssa tuskaisempi jakso, mutta ryhmä sai selätettyä sen nopeasti. Paluu voittoseinälle tapahtui viime viikolla juuri SaiPaa vastaan.
- Siinä ennen taukoa tuli nopealla syklillä pelejä, ja tuli turpiinkin. Ainahan se koettelee, ja siinä mitataan sitä, mihin suuntaan homma lähtee. Se kertoo positiivista joukkueesta, että juna on pystytty kääntämään takaisin raiteilleen, ja pelikin on ollut hyvää. Fiilis on tosi luottavainen tulevaisuuttakin ajatellen. Porukasta löytyy hyvää luonnetta ja välittämistä joukkueen tekemisestä, Eronen sanoo.
Sarjataulukosta Pelicans löytyy sijalta 6., SaiPa on kolmanneksi viimeinen. Sputnikit ovat kärsineet neljä peräkkäistä tappiota, joista kaksi viimeisintä tuli HIFK:lle. Pelicans vieraili Lappeenrannassa kertaalleen jo syyskuun lopulla. Silloin kotiintuomisina oli 3-2-voitto.
- SaiPa pelasi alkukaudesta tosi hyvin. Siellä on luisteluvoimaa ja hyvää kiekon kanssa pelaamista, mutta välillä se voi toisaalta kääntyä heikkoudeksi. Tulee liikaa menetyksiä ja muuta.
- Viimeksi päästiin antamaan hyvin painetta ja olemaan niiden päädyssä. Ne joutui vain siirtelemään kiekkoja meille. Yritetään jatkaa samoilla eväillä, vaikka mennäänkin vieraskaukaloon. Pelataan yksinkertaisesta, aktiivista hyvää peliä.
SaiPa – Pelicans perjantaina 26.11. Kisapuiston jäähallissa klo 18.30.
Pelicans – SaiPa lauantaina 27.11. Isku Areenalla klo 18.30!
LIPUT >> |